Znáte Mantu ?


Kdo je královnou oceánů ? No přece Manta obrovská !

– Pokud jste milovníci zvířat a obzvláště těch mořských je tento článek přímo pro vás. Dnes se totiž seznámíme s Mantou obrovskou. Manta obrovská nebo také známá jako Mobula Birostris je tzv. paryba z čeledi mantovití z této čeledi jsou i Rejnoci. Manty i rejnoci jsou velice známí už díky stylu plavání, tyto zvířata totiž neplavou jako každá ryba ale plavou tím stylem že při plavání vypadají jako ptáci a takzvaně létají. Manty jsou také velice blízké k žralokům.

manta

Výskyt – Tyto zvířata se vyskytují v oceánech a to především v Tichém, Atlantském a Indickém. A tudíž je můžeme objevit v teplejších vodách. Ovšem manty jsou velice ohrožený druh který je na pokraji vyhynutí. Vyskytují se nedaleko pevniny a převážně v mělkých vodách, ale občas se stane že se objeví i v hloubce cca 120 metrů. Objevit je můžete buď samotné nebo i ve velkých hejnech ale i u toho je to docela individuální a ojedinělí případ.

mrtvá manta

Váha a potrava – Dospělá Manta váží neuvěřitelných 1 600g. A pojídají plankton a larvy ryb. Manty se krmí tím stylem že při plavání nasávají veškerý plankton a larvy a díky žabernímu filtru nasají potravu a voda vytéká zpět.

Rozmnožování – Manty rodí přibližně dvě živá mláďata a to v rozmezí tří let. Ve velmi ojedinělých případech lidé viděli jak Manta při porodu vyskočila nad vodu. Dále je dobré vědět že manta pohlavně dozrává kolem 5 roku života.

Je nebezpečná pro lidi ? Manta nepatří do kategorie dravce a tudíž je víceméně neškodná, to však neznamená že vám ublížit nemůže. Manty mohou ohrozit lidský život v případě že byste se k ní dostali příliš blízko protože Manty mají tendenci se bránit a to tím způsobem že vás mohou opravdu silně udeřit ploutví. Co se týká zbarvení tak je to opravdu různé, ale nejčastěji mají bílé břicho a záda šedé nebo do fialova. Takže představujeme Mantu! královnu oceánů a doufáme že se vám líbí, Manty jsou totiž opravdu nádherné zvířata

Category:

Related Posts