Nepodceňujte čištění vzduchotechniky v bytových domech

Výstavba panelových sídlišť v Československu v období socialismu byla jedním z významných pozitivních kroků ke zlepšení života tamní populace. Díky tomu mají také mnozí z vás střechu nad hlavou. Jen stěží bychom se mohli dohadovat, jak by se vyvíjela současná situace v naší zemi, kdybychom tato sídliště dnes neměli.

Součástí stavby panelového či cihlového bytového domu byla vždy společná stoupačka, kudy se vedla vodovodní a odpadní a později i plynová potrubí. Stoupačky zároveň sloužily pro odvětrávání bytových prostor, zejména z kuchyní a z koupelen. Využívala se k tomu vnitřní vzduchotechnika a dlouhou dobu vše fungovalo, jak má. V zásadě nešlo o nějaké složité technické zařízení, v podstatě to byla jen soustava plechového dutého potrubí, která odváděla nežádoucí pachy z domácností.

dům na sídlišti

A jak šel čas, potrubí se postupně začalo plnit prachem a mastnotou, kterou nasálo např. z digestoře. A kombinace prachu a tuku uvnitř vzduchotechniky vytvořila velmi nebezpečnou hořlavou a někdy dokonce třaskavou směs. Možná, že si to neuvědomujete, ale mastný prach je postrachem každého provozu, kde pracuje klimatizace, stačí totiž pak jen nějaký drobný hořlavý podnět a tato směs dokáže neuvěřitelné věci. Když začne hořet uvnitř stoupačky v panelovém domě, oheň se snadno rozšíří do bytů, a co následuje, si jistě domyslíte. Svým způsobem je zanedbaná, znečištěná vzduchotechnika v paneláku časovanou bombou.

panelový dům

Právě z tohoto důvodu by se neměla revize a čištění vzduchotechniky https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/cisteni-a-dezinfekce-potrubi-vzduchotechniky/ zanedbávat. Vlastníci bytového domu by se měli domluvit a měli by nechat provést revizi podobně, jako se to provádí např. u komínových průduchů nebo u plynového kotle či karmy. Lidem, kteří nad tím jen mávnou rukou, by možná pomohly fotografie zveřejněné na webu hasičského záchranného sboru, které dokumentují následky takových událostí.

Category:

Related Posts