Meduňka a její účinky

Meduňka, celým názvem meduňka lékařská je bylinka, která sice nijak nevybočuje svým vzhledem od ostatních, ale díky skvělým léčebným a dalším účinkům, které má, určitě stojí za naši pozornost. Meduňka je typická svou specifickou vůní, která působí velmi relaxačně. Proto také není nic neobvyklého, že se tato sušená bylinka dává do různých polštářků z textilie, které si můžete umístit doma.

Jaké má účinky?

Je skvělá v případech, kdy jste vystaveni stresu nebo pociťujete úzkosti. Pokud máte diagnostikovanou úzkostnou poruchu, nespoléhejte na to, že meduňka tento problém vyřeší. Ale při lehčích obtížích je určitě dobré ji užívat, případně po poradě s lékařem Známá je pro své účinky jako sedativum, proto ji užívají lidé, kterým se špatně usíná, trpí nespavostí anebo mají nekvalitní spánek. Jestli je to i váš případ, zkuste si večer dát místo vody šálek meduňkového čaje.

čaj

Může nám pomoci i při bolestech hlavy, jaké takové přírodní analgetikum. Nápomocná může být i při migrénách, ale spíše jako doplněk ke standartním lékům. Odvar z meduňky je skvělý, pokud trpíte na opary. Stačí si studený odvar dát na vatový tampónek a potírat s ním několikrát denně postižené místo. Meduňka dokáže ulevit i vašemu trávení. Jestli vás trápí nafouknuté břicho, nadměrná plynatost nebo nadýmání, zkuste konzumovat meduňku a uvidíte, že vám může od těchto problémů odpomoci. Stejně tak, pokud vás trápí bolesti žaludku a celkově špatné zažívání.

bylinky

Jak ale meduňku konzumovat? Již jsme zmínili, že ji lze pít v podobě čaje. To je asi nejčastější způsob, jelikož meduňkový čaj je snadno dostupný. Lístky meduňky se také používají do různých moučníků nebo se zamíchají do salátů z ovoce. Dodají mu specifickou a osvěžující chuť. Využívá se také jako koření pro různé druhy masa. Pokud potřebujete rychlou svačinku, udělejte si vitamínovou bombu. Lístky meduňky dejte do mixéru společně s různými druhy ovoce, trochou vody a promixujte.

Category:

Related Posts