Vyplatí se pořizovat auto s nejvýkonnějším motorem?

Výběr nového automobilu rozhodně není jednoduchá věc. V první řadě je potřeba si uvědomit, že při správné péči nám může sloužit i víc než deset let. Rozhodně se tedy vyplatí vybrat takové, které bude nejlépe splňovat všechny naše požadavky. Ty však nemusí být v souladu s tím, co je pro nás nejlepší.

 

Především muži (i když samozřejmě existují výjimky) kladou velký důraz na sílu a výkon motoru. Ideální pro ně je ten největší možný – koneckonců, čím vyšší tento parametr je, tím rychleji daný vůz může jet. Výrobci to samozřejmě dobře vědí, a proto do svých strojů montují ty nejvýkonnější motory.

typická dálnice

 

Jen málokdo se ovšem zamyslí nad tím, zda je toto skutečně to, podle čeho bychom měli náš potenciální nový automobil hodnotit. Vyšší výkon totiž nepřináší jen pozitiva, ale také negativa. Ta si zpočátku sice uvědomuje jen málokdo, postupem času však vyplavou na povrch. Tím prvním je fakt, že ačkoliv z našeho nového vozu můžeme vymáčknout vpravdě neskutečnou rychlost, není v podstatě místo, kde bychom jí mohli popustit uzdu, tedy pokud nejezdíme pravidelně do Německa, kde na dálnici neplatí rychlostní omezení. Pokud jezdíme jen po českých silnicích, pak stejně můžeme jet nejvýše 130 km/h, a to ještě jen na dálnicích, tedy pokud nechceme riskovat pokutu.

moderní výkonný automobil

 

S vyšším výkonem však souvisí i vyšší spotřeba paliva. A to je něco, co je zvláště v dnešní době považováno prakticky za vadu. Koneckonců ceny benzinu i nafty stoupají do dříve netušených výšin, a stávají se pomalu luxusním zbožím. Ti, kdo mají vůz sice se slabším motorem, ale nižší spotřebou, jsou na tom podstatně lépe.

 

V neposlední řadě pak musíme uvážit, k čemu budeme náš nový automobil používat. Navzdory tomu, co nám ukazují reklamy, totiž většina z nás jezdí pouze na trase domov-práce-nákup. Pokud má člověk děti, přidá se k tomu ještě škola. A na toto popojíždění skutečně extra-výkonný automobil opravdu nepotřebujeme.

Category:

Related Posts